História kosačky na trávu
alebo od upravenej záhrady
po šikovnú záhradu

História kosačiek na trávu je tiež príbehom módnych trendov. V 18. storočí sa z Anglicka rozšírili tzv. „upravené záhrady.“ Veľké zelené plochy parkov boli dôkladne udržiavané kosami a ovcami. Zároveň sa v tej dobe čoraz populárnejšími stali trávne športy ako tenis, rugby, kriket a samozrejme futbal. Niet divu, že sa vynaliezavosť vyžadovala.

Vývoj vretenovej kosačky
Dňa 31. augusta 1830 Edwin Beard Budding, textilný inžinier z Gloucestershire v Anglicku, patentoval prvú kosačku na trávu. Spôsob fungovania rotujúceho vretena s čepeľami prevzal z textilného stroja: Tak bola vynájdená ručne ovládaná kosačka, ako ju dnes poznáme. Keďže sa tieto kosačky na trávu dobre predávali, boli čoskoro vyrábané v sériách a v nasledujúcich desaťročiach sa ďalej vyvíjali: vznikali nové kosačky na trávu a v roku 1902 bola vyvinutá prvá motorová kosačka na trávu. Nakoniec, v roku 1904, tradičná spoločnosť Gebr. Brill, ktorú neskôr získala AL-KO, predstavila na Medzinárodnej výstave umenia a záhradníctva v Düsseldorfe svoju „mechanickú kosačku na trávu pre širokú verejnosť.“ Tvrdili pri tom, že tieto zariadenia sa používali vo väčšine kráľovských a kniežacích záhradách viac ako 20 rokov.

Kosačka na trávu s rotujúcimi nožmi – moderná rotačná kosačka
Ďalším významným míľnikom bol vývin rotačnej kosačky, ako ju poznáme dnes: Prvá kosačka na trávu, ktorá pracuje s rotujúcimi nožmi, bola vyvinutá v roku 1949 spoločnosťou v oblasti záhradnej a lesnej techniky, ktorá patrí do skupiny AL-KO Záhradná technika GmbH, Solo Kleinmotoren GmbH a vyrába v sériách od roku 1956. Technika rezania, tzv. „rotačnej kosačky“ pracovala rýchlejšie a efektívnejšie než predtým používané metódy. Už prvý model mal šírku rezu 50 cm. Celých 3,5 koní na zariadení prinieslo revolúciu na trhu. O dva roky neskôr, v roku 1958, bola vyvinutá prvá elektrická kosačka. Vďaka zlepšenému výkonu batérií sa dnes elektrické kosačky predávajú viac než akumulátorové kosačky.

Na toto by ste pri prevzdušňovaní mali myslieť
Okrem vertikutovania by mal byť trávnik pravidelne prevzdušňovaný. Tento proces je možný počas celého roka, aby trávnik ostal dlhú dobu sviežo zelený. Väčšinou je vertikutovanie a prevzdušňovanie možné s jedným zariadením. Jednoducho stačí vymeniť valček na vertikutáciu s oceľovými nožami za  valček na prevzdušňovanie s oceľovými pružinovými hrotmi.
Prevzdušňovanie prebieha nasledovne: Pružinové hroty stláčajú malé otvory v trávniku a tým uvoľňujú mačinu. Tento proces je dôležitý, lebo povrch trávnika sa postupne utesňuje. Po prevzdušnení trávnik lepšie absorbuje vodu, kyslík a živiny.

AL-KO začína s výrobou kosačiek na trávu v Rakúsku
V roku 1966 spoločnosť AL-KO začala vyrábať kosačky na trávu v meste Obdach v Rakúsku, kde boli od začiatku roku 1998 vyrábané aj traktory na trávu. Vďaka švábskej inovácii sa spoločnosť AL-KO rýchlo ujala vedúcej pozície na stále mladom trhu rotačných kosačiek. Začiatkom 80. rokov dokázalo AL-KO vyhrať Franz Beckenbauerov certifikát pre kosačky na trávu radu AL-KO goldenLine.

Do záhrady vstupujú robotické kosačky
Posledným veľkým krokom v histórii kosačiek je robotická kosačka na súkromné ​​použitie. Prvé modely boli ponúkané od polovice 90-tych rokov, avšak v posledných rokoch bol pre mnohých záhradkárov zaujímavý najskôr len ich ďalší pokrok v oblasti batérií a riadiacej technológie. AL-KO sa od začiatku spoliehalo na kvalitu a jednoducho použiteľnú technológiu robotov Robolinho. Kosačky Robolinho sa vyrábajú v tradičnej továrni v rakúskom meste Obdach.

Medzičasom tu pokračuje aj vyvíjanie pripojenia do siete pri Smart Garden a Smart Home: kosačky najnovšej generácie Robolinho možno bez problémov integrovať do vlastného inteligentného domova prostredníctvom Innogy. Je možné ho inštalovať a ovládať prostredníctvom aplikácie inTouch.

Budúcnosť kosačiek na trávu
Benzínové kosačky na trávu a traktory na trávu budú v budúcnosti naďalej zohrávať dôležitú úlohu, pretože ponúkajú maximálnu flexibilitu a overenú technológiu za rozumné ceny, najmä vo väčších záhradách. Stále viac sa však nahrádzajú akumulátorovými nástrojmi, ktoré kombinujú výhody elektrických a benzínových kosačiek vďaka ich veľkej skladovacej kapacite: maximálna flexibilita s minimálnymi emisiami. Podobne aj robotické kosačky na trávu sa stanú ešte obľúbenejšími vďaka svojmu pripojeniu k Smart Home a Smart Garden a vylepšenej senzorovej technológii. Stručne povedané: kosačky na trávu AL-KO budú aj naďalej pohodlným pomocníkom v starostlivosti o trávnik vďaka kombinácii osvedčených a inovatívnych technológií.