História kosačky na trávu alebo od upravenej záhrady

po šikovnú záhradu

História kosačiek na trávu je tiež príbehom módnych trendov. V 18. storočí sa z Anglicka rozšírili tzv. „upravené záhrady.“ Veľké zelené plochy parkov boli dôkladne udržiavané kosami a ovcami. Zároveň sa v tej dobe čoraz populárnejšími stali trávne športy ako tenis, rugby, kriket a samozrejme futbal. Niet divu, že sa vynaliezavosť vyžadovala.

 

Vývoj vretenovej kosačky

Dňa 31. augusta 1830 Edwin Beard Budding, textilný inžinier z Gloucestershire v Anglicku, patentoval prvú kosačku na trávu. Spôsob fungovania rotujúceho vretena s čepeľami prevzal z textilného stroja: Tak bola vynájdená ručne ovládaná kosačka, ako ju dnes poznáme. Keďže sa tieto kosačky na trávu dobre predávali, boli čoskoro vyrábané v sériách a v nasledujúcich desaťročiach sa ďalej vyvíjali: vznikali nové kosačky na trávu a v roku 1902 bola vyvinutá prvá motorová kosačka na trávu. Nakoniec, v roku 1904, tradičná spoločnosť Gebr. Brill, ktorú neskôr získala AL-KO, predstavila na Medzinárodnej výstave umenia a záhradníctva v Düsseldorfe svoju „mechanickú kosačku na trávu pre širokú verejnosť.“ Tvrdili pri tom, že tieto zariadenia sa používali vo väčšine kráľovských a kniežacích záhradách viac ako 20 rokov.

 

Kosačka na trávu s rotujúcimi nožmi - moderná rotačná kosačka

Ďalším významným míľnikom bol vývin rotačnej kosačky, ako ju poznáme dnes: Prvá kosačka na trávu, ktorá pracuje s rotujúcimi nožmi, bola vyvinutá v roku 1949 spoločnosťou v oblasti záhradnej a lesnej techniky, ktorá patrí do skupiny AL-KO Záhradná technika GmbH, Solo Kleinmotoren GmbH a vyrába v sériách od roku 1956. Technika rezania, tzv. „rotačnej kosačky“ pracovala rýchlejšie a efektívnejšie než predtým používané metódy. Už prvý model mal šírku rezu 50 cm. Celých 3,5 koní na zariadení prinieslo revolúciu na trhu. O dva roky neskôr, v roku 1958, bola vyvinutá prvá elektrická kosačka. Vďaka zlepšenému výkonu batérií sa dnes elektrické kosačky predávajú viac než akumulátorové kosačky.

 

 

AL-KO začína s výrobou kosačiek na trávu v Rakúsku

V roku 1966 spoločnosť AL-KO začala vyrábať kosačky na trávu v meste Obdach v Rakúsku, kde boli od začiatku roku 1998 vyrábané aj traktory na trávu. Vďaka švábskej inovácii sa spoločnosť AL-KO rýchlo ujala vedúcej pozície na stále mladom trhu rotačných kosačiek. Začiatkom 80. rokov dokázalo AL-KO vyhrať Franz Beckenbauerov certifikát pre kosačky na trávu radu AL-KO goldenLine.

Do záhrady vstupujú robotické kosačky

Posledným veľkým krokom v histórii kosačiek je robotická kosačka na súkromné ​​použitie. Prvé modely boli ponúkané od polovice 90-tych rokov, avšak v posledných rokoch bol pre mnohých záhradkárov zaujímavý najskôr len ich ďalší pokrok v oblasti batérií a riadiacej technológie. AL-KO sa od začiatku spoliehalo na kvalitu a jednoducho použiteľnú technológiu robotov Robolinho. Kosačky Robolinho sa vyrábajú v tradičnej továrni v rakúskom meste Obdach.

 

Medzičasom tu pokračuje aj vyvíjanie pripojenia do siete pri Smart Garden a Smart Home: kosačky najnovšej generácie Robolinho možno bez problémov integrovať do vlastného inteligentného domova prostredníctvom Innogy. Je možné ho inštalovať a ovládať prostredníctvom aplikácie inTouch.

 

Budúcnosť kosačiek na trávu

Benzínové kosačky na trávu a traktory na trávu budú v budúcnosti naďalej zohrávať dôležitú úlohu, pretože ponúkajú maximálnu flexibilitu a overenú technológiu za rozumné ceny, najmä vo väčších záhradách. Stále viac sa však nahrádzajú akumulátorovými nástrojmi, ktoré kombinujú výhody elektrických a benzínových kosačiek vďaka ich veľkej skladovacej kapacite: maximálna flexibilita s minimálnymi emisiami. Podobne aj robotické kosačky na trávu sa stanú ešte obľúbenejšími vďaka svojmu pripojeniu k Smart Home a Smart Garden a vylepšenej senzorovej technológii. Stručne povedané: kosačky na trávu AL-KO budú aj naďalej pohodlným pomocníkom v starostlivosti o trávnik vďaka kombinácii osvedčených a inovatívnych technológií.

 

História kosačky na trávu alebo od upravenej záhrady

po šikovnú záhradu