Pozor záhradkári: Už treba začať robiť!

Odštartujte jar s AL-KO záhradnou technikou
Slnečné lúče sú čoraz silnejšie a záhrada sa prebúdza zo zimného spánku. Prišla jar! Je čas pripraviť si záhradné náradie. Zatiaľ čo vám snehové frézy pomáhajú tam kde majú, musíte pripraviť aj kosačku na trávu a ďalšiu potrebnú techniku. Teraz vám povieme, na čo všetko treba myslieť.

1. Zaslúžená prestávka – uskladnenie zimného vybavenia
Zima nás opúšťa a s ňou sa lúčime aj so zimným vybavením pre naše záhrady. Táto technika teraz bude v zaslúženom oddychovom móde. Na to ju ale musíte pripraviť. Najskôr nechajte motor benzínových snehových fréz úplne vychladnúť. Okrem toho vypustite karburátor tak, že naštartujete motor, zatvoríte palivový kohútik a počkáte kým motor utíchne. Následne vyprázdnite aj palivovú nádrž a dotiahnite kľúčom motora a rovnako aj konektorom zapaľovacej sviečky. Pri elektricky poháňaných snehových frézach, napríklad AL-KO SnowLine 46 E, odpojte napájací kábel. Pred uskladnením vyčistite všetky snehové frézy. Keďže voda by mohla poškodiť elektroniku, umyte techniku radšej navlhčenou kefou alebo utierkou. Teraz je snehová fréza pripravená na ďalšiu zimu. Prístroj skladujte na suchom a chránenom mieste. Postup môžete aplikovať aj na dôkladné čistenie snehového pluhu.

2. Jarné upratovanie – čistenie záhradného náradia
Vaše záhradné náradie čaká na jar zazimované a nevyužité aj niekoľko mesiacov. Usadí sa na ňom veľa prachu, špiny a hrdze. Aby ste vo vašej záhrade vynikali so žiarivou technikou a boli dobre pripravení na sezónu, poriadne ju pred zahájením vyčistite. Ako užitočného pomocníka, tu máme pre vás overený multifunkčný sprej. Okrem vynikajúcich mazacích vlastností tiež uvoľňuje zaseknuté časti, odstraňuje hrdzu, ošetruje a čistí techniku.

3. Pohon – skontrolujte benzínové, elektrické a akumulátorové náradie
Dôkladne skontrolujte záhradnú techniku s motorom, či nie je poškodený alebo nemá inú poruchu. Káble elektrických prístrojov by mali byť dobre izolované a poškodenie spôsobené vlhkosťou úplne vylúčené, aby nedošlo k poškodeniu pri spustení techniky. V prípade akumulátorového náradia najskôr skontrolujte stav akumulátora a v prípade potreby ho úplne nabite. Benzínové náradie vyžaduje osobitnú starostlivosť. Pomocou kefky alebo handričky vyčistite motor od prachu a iných nečistôt. Odborníkom si nechajte skontrolovať znečistené zapaľovacie sviečky a chybné elektródy. Pred spustením techniky je potrebné skontrolovať hladinu oleja a benzínu. V prípade potreby vymeňte olej pomocou servisnej súpravy motora a do nádrže pridajte nové palivo.

4. Podrobná kontrola – môžu sa vyskytnúť prípadné následky obdobia skladovania
Pre záhradnú techniku nie je prospešná dlhá doba skladovania počas zimy. Preto až do posledného detailu dôkladne skontrolujte či sú všetky záhradné nástroje stále funkčné. V prípade potreby znovu namontujte voľné diely a utiahnite uvoľnené skrutky. Opravte poškodenia spôsobené skladovaním, ako napr. pokrivené časti vonkajšieho krytia alebo zalomené hadičky a vodiče. Ovládacie prvky, čiže páky, spínače alebo displeje, sa tiež musia otestovať pred prvým použitím. Mimochodom: Rovnako ako pneumatiky pre osobné automobily, tak aj pneumatiky zo záhradnej techniky neustále strácajú malé množstvo vzduchu. Preto v nich treba skontrolovať aj tlak vzduchu.

5. Dosť ostré? Skontrolujte nože a čepele
Čepele záhradných nožníc, kosačky na trávu, reťazovej píli a pod. jemne nabrúste. Nič iné nekomplikuje čistý strih viac než tupé nože. Ak má vaše náradie tupé alebo prasknuté čepele, kontaktujte servisného technika. Ten nože nabrúsi alebo ich vymení.

6. Skúšajte namiesto skúmania – záhradnú techniku otestujte
Urobili ste už všetko? Ligoce sa vaša technika na slnku, je nabitá energiou, všetko je na svojom mieste? Ak áno, urobte prvý test. Ak vaša záhradná technika funguje správne, tak vám už nič nestojí v ceste úspešnému štartu do záhradníckej sezóny.

Ďalšie informácie o AL-KO záhradnej technike nájdete v našom e-shope.