Vertikutácia trávnika vs. prevzdušňovanie:
V čom je rozdiel?

Všetci snívajú o krásnom, sviežom zelenom trávniku. Prečo teda niektoré záhrady pôsobia ako vyschnutá púšť, zatiaľ čo iné každoročne žiaria v najkrajšej zeleni?
Krok k vysnívanému trávniku je jeho pravidelná vertikutácia a prevzdušňovanie. Dva procesy, ktoré sú nevyhnutné pre žiarivú záhradu. Vetranie je potrebné, aby mohol trávnik opäť dostávať veľa vzduchu na dýchanie a mohol prijímať potrebné živiny. Vertikutácia je jednoducho povedané intenzívnejšie prevzdušnenie, pri ktorom sa rozryje zvyšná mačina. Tým bude pôda ešte viac uvoľnená a môže sa nádherne regenerovať.

Tak kedy je vhodné vertikutovať
Záhradníci vertikutujú trávniky najlepšie na jar, keď skončí prízemný mráz, aby sa obnovili po studenom ročnom období. Tento proces by sa mal opakovať na jeseň. Najmä vtedy, keď bola obzvlášť tuhá zima. Takže trávnik dostane ešte raz potrebné živiny, aby prežil aj ďalšiu zimu.
Vertikutovať je možné s ručným náradím alebo motorom poháňaným vertikutátorom. Jedná sa o zariadenie s oceľovými nožmi na rozrytie mačiny, odstránenie burín, machu a trávnatej plste bez poškodenia trávnikových koreňov. Takzvaná „trávnatá plsť“ sa tvorí najmä na ílovitej pôde, v tieni alebo na miestach, ktoré sú trvalo mokré. Je dôležité správne nastaviť hĺbku prieniku: zvyčajne postačujú 2 až 3 mm.

Na toto by ste pri prevzdušňovaní mali myslieť
Okrem vertikutovania by mal byť trávnik pravidelne prevzdušňovaný. Tento proces je možný počas celého roka, aby trávnik ostal dlhú dobu sviežo zelený. Väčšinou je vertikutovanie a prevzdušňovanie možné s jedným zariadením. Jednoducho stačí vymeniť valček na vertikutáciu s oceľovými nožami za  valček na prevzdušňovanie s oceľovými pružinovými hrotmi.
Prevzdušňovanie prebieha nasledovne: Pružinové hroty stláčajú malé otvory v trávniku a tým uvoľňujú mačinu. Tento proces je dôležitý, lebo povrch trávnika sa postupne utesňuje. Po prevzdušnení trávnik lepšie absorbuje vodu, kyslík a živiny.

Čo robiť po prevzdušnení a vertikutovaní
Po vertikutovaní a prevzdušnení by sa mal trávnik pohnojiť a poriadne zavlažiť. Ak sú viditeľné väčšie diery, pomôže vám dodatočný výsev.
Náš záver: Vertikutovanie a prevzdušnenie by nemal vynechať ani jeden záhradkár. Patrí to k základným ošetreniam každého trávnika. Raz alebo dvakrát ročne trávnik potrebuje túto „peelingovú starostlivosť,“ aby rástol pekne rovnomerne a aby ste si vy a vaši priatelia vychutnali bohatú zeleň.
Vertikutátori nájdete v AL-KO e-shope.